Budynki do rozbiórki

1004 interwencja_legnicka01
W najbliższy weekend odbędize się akcja Czysty Wałbrzych. Jednak porządki w mieście to nie tylko zamiatanie ulic. Władze Wałbrzycha zapowiadają porządkowanie na większą skalę poprzez rozbiórkę budynków, które szpecą miasto.


Nie jest tajemnicą że stan wielu obiektów mieszkalnych na terenie Wałbrzycha jest fatalny. Większość z tych, które nie nadają się do użytku jest nadal zamieszkana, co stwarza zagrożenie dla lokatorów. Dotychczas władze miasta były w trudnej sytuacji, ponieważ nie można było wyburzać budynków bez zapewnienia ich mieszkańcom w zamian innych lokali a tych jak wiadomo brakuje.

- Zespół kierowany przez pana Marka Małeckiego przygotował wstępną wersję nowego programu poprawy warunków mieszkaniowych w mieście. W wyniku analizy tego co do tej pory robiliśmy i wniosków z tego dokumentu podjęliśmy decyzję o przeniesieniu akcentu na budowanie nowych mieszkań a nie jak dotychczas remontowaniu ruder - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

W tym roku zaplanowano wyburzenie 21 budynków, których stan techniczny jest najgorszy.

- W tej chwili trwają prace rozbiórkowe na ulicy Legnickiej. Za chwilę będą na ul. Niepodległości czy Wrocławskiej w związku z remontem drogi nr 35 - dodaje Szełemej.

Wyburzenia przy ul. Wrocławskiej to jednak osobny temat ponieważ realizowane są w ramach inwestycji drogowych. Dlatego łącznie w tym roku miasto planuje rozbiórkę około 40 budynków.

- Szacujemy razem z panem prezesem Małeckim w czasie posiedzeń zespołu mieszkaniowego, że do końca 2015 roku łącznie powinniśmy wyburzyć około 120 - 140 budynków mieszkalnych, wymagających rozbiórki z powodów budowlanych - twierdzi Szełemej.

W zamian miasto remontuje mieszkania socjalne i komunalne w budynkach przy ul. Drzymały i Rolniczej. Planowane jest także wybudowanie nowych budynków mieszkalnych przy ul. Wiejskiej, Andersa, Staszica i Jana Pawła II. Łącznie dzięki tym inwestycjom może przybyć nawet 400 nowych mieszkań.

pt
foto: Telewizja Wałbrzych